Bábművészet a kortárs diskurzusban címmel interdiszciplináris konferenciát szervez az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) október 16-án, pénteken a Bajor Gizi Színészmúzeumban.
"Az utóbbi idők változásai átformálták a bábművészettel kapcsolatos fogalmainkat. Azt tapasztalhatjuk, hogy a bábjáték nyitottabbá vált, új lehetőségei miatt egyre több művész és kutató érdeklődik a művészeti forma iránt" - olvasható az OSZMI MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint írják, e változásra reagálva rendezik meg az interdiszciplináris konferenciát, amelynek szándéka a bábművészet kortárs nézőpontjainak feltárása. Céljuk az is, hogy a bábművészet különböző peremterületeinek, történeti és eszmetörténeti oldalának elemző diskurzusát elindítsák.
A program szerint a konferencia Ács Piroskának, az OSZMI igazgatójának köszöntőjével kezdődik. A Bábtörténet címmel meghirdetett szekcióban Balogh Géza rendező, dramaturg, bábtörténész tart bevezetőt, majd Varga Luca Színpadi bábalkalmazások a magyar ifjúsági színház előadásformáiban (1966-1977) címmel tart előadást, Varga Nóra pedig Szilágyi Dezső bábesztétikájáról és az Állami Bábszínház felnőtt Kísérleti Stúdiójának előadásairól beszél. Kecskés Noémi A bábesztétika történetéről, Láposi Terka a debreceni Vojtina Bábszínház történetéről tart előadást.
A Báb és eszmetörténet szekcióvezetője Csizmadia Tibor. Holda Guth A marionettszínházról, Goda Mónika A báb ontológiai státuszáról beszél a konferencián. Emellett előadást tart Smrcz Ádám Barokk kori automaták - avagy a mechanisztikus fizikai világkép hatása a bábművészetre, valamint Hutvágner Éva A bábszínház és a poszthumanizmus címmel.
A konferencián délután a Határátlépések című szekció előadásaira várják az érdeklődőket. A Csató Kata vezette szekcióban Mikó Zoltán Maeterlinck és a marionettszínház, Takács Ágnes Pulcinella és Pulcsinella, továbbá Galácz Judit Étienne Raik, egy animációs rendező fiatalkora a bábművészetben című felszólalása hallható.
Az utolsó, az Előadások, alkotók címmel meghirdetett, Nánay István vezette szekcióban Szántó Viktória A magyarországi bábszínházi kánonról beszél. Fekete Anetta A diverzitás mint bábesztétikai paradigma, Bagi Ágnes pedig Bábjáték mint a brechti elidegenítés eszköze címmel tartja meg előadását.
Minden szekcióban vitával fejezik be az előadások sorát, az egész napos programot Lakos Annának, az OSZMI munkatársának felszólalása zárja. A konferencia részletes programja az OSZMI honlapján elérhető.