„Zeneileg tökéletes” – Nagy Viktor az Isten pénze musicalről

Múlt héten a kecskeméti színházban bemutatták Müller Péter, Müller Péter Sziámi és Tolcsvay László alkotta szerzőtrió musicaljét, az Isten pénzét. Az előadásról Nagy Viktor rendező mesélt.

 - Az ősbemutatónak hosszú folytatása lett. Hányszor kérték fel az Isten pénze megrendezésére? – kérdezték Nagy Viktortól.

 

- A Madách-beli bemutató után néhány évvel Miskolcon rendeztem meg az Isten pénzét, majd a Madách társulata németországi turnéra vitte az előadást. 2008-ban a Győri Nemzeti Színház igazgatójaként ez volt az első ottani rendezésem. Ezt követte egy újabb németországi előadássorozat, ahol már a szereplők fele német, fele magyar volt. S most, 2015-ben Kecskeméten is alkalmam van megrendezni a darabot.

 

 DWP5914

 

- Változtattak valamit a zenei anyagon?

 

- A Isten pénze zeneileg tökéletes egész: sem hozzátenni, sem elvenni nem kell belőle. Persze a rendezés és a koreográfia mindenütt más, hiszen függ a szereplők karakterétől, a technikai körülményektől. Mindig újra kell gondolni, és elölről kezdeni a munkát, még akkor is, ha felbukkan benne néhány régi szereplő. Ahogy a kecskeméti előadásban is szerepel két olyan színész, akik játszottak a Madách-beli ősbemutatóban. Az egyik a Scrooge-ot alakító Dunai Tamás, aki az ősbemutatón Cratchit-et játszotta, a másik Szerednyey Béla, aki viszont az eredeti előadásban is Marley-t alakította.

 

 AWP1482

 

- Az ősbemutató szereplője volt Cseke Péter, a kecskeméti teátrum igazgatója is.

 

- Ő „kinőtte” az eredeti szerepét, hiszen ’95-ben Fred-et, Srooge unokaöccsét alakította, aki tulajdonképpen egy nagyra nőtt kamasz. De sok szerep lenne, amelyben Péter most is nagyszerű alakítást nyújthatna…

 

 

- Mi a történet titka? Dickens 1843-ban írta a Karácsonyi éneket, azóta ez ’A’ karácsonyi történet.

 

- Úgy tűnik, nem sokat változott a világ az elmúlt 170 évben. Félrevezető a cím, hiszen egy édes-bús mesét sejtet, pedig egyáltalán nem erről van szó. A Karácsonyi ének megváltástörténet: a darab elején megismerünk egy zsugori vénembert, aki kizárólag az anyagi javakban hisz, s mire a végére érünk, ez a vénember hinni kezd a szeretet hatalmában. Ehhez persze meg kell járnia a maga Canossáját. A Karácsonyi ének azért lehet örökérvényű, mert ez a történet arra emlékeztet bennünket, hogy egész évben karácsony szellemében kellene élnünk.

 

 DWP6132

 

- Mit jelent a cím? 

 

- A darab végén elhangzik egy dal, amelynek a végén Scrooge kiszórja az ablakon minden vagyonát – ekkor mondja, hogy ez Isten pénze. A megtérés pillanatában. Komoly történet, de a sok-sok meseszerű elem miatt a gyerekeket és a felnőtteket is képes megszólítani, 10-től 100 éves korig. Tökéletes karácsonyi családi program.

 

- Milyen az előadás látványvilága?

 

- Gyönyörű! Méltó a témához és a történethez. Megelevenedik Dickens korának Londonja, nagyon látványos képekkel, gyönyörű zenével és koreográfiákkal, fantasztikus díszletekkel, jelmezekkel Azt remélem, hogy valamennyi nézőnk számára felejthetetlen élmény lesz.


Rákász Judit/Kecskeméti Katona József Színház

 

süti beállítások módosítása