Weöres Sándor Psychéjét mutatta be a Nemzeti Színház a Kaposvári Egyetem negyedéves színészhallgatóival, Vidnyánszky Attila osztályvezető rendezésében.
Weöres egyik legismertebb művében a félig grófi, félig pedig cigánycsaládból származó Lónyai Erzsébet, egy 19. századi fiktív nőalak életét mutatja be, az "életregény" mellett pedig közli a szerzőnőnek tulajdonított verseket is. Egy szabadtéri változatot már a nyáron bemutatott Vidnyánszky Attila színészosztálya a Gyulai Várszínházban. A darab különlegessége, hogy Psychét nem egy, hanem több színésznő játssza.
Ajánló a darab elé:
Lázadás, szabadság, szerelem. Ami egyszerre fölszabadító és halálos, szárnyakat ad és összetör, elpusztít. Ezekről szól a tobzódó és szertelen Psyché. Weöres Sándor művészetének megfejthetetlen titoktára ez, amelynek buja és szemérmes erotikája magával ragadó, mélységes emberismerete lenyűgöző.
Ebbe a költői világba vezet a Nemzeti Színházban készülő előadás, amelynek szabadtéri verzióját Vidnyánszky Attila kaposvári színészosztálya nyáron nagy sikerrel mutatta be a Gyulai Várszínházban.
Anyagi és szellemi, testi és lelki, valós és képzelt kísértések és kísértetek, tüllök és fátylak között, a közel és mégis távol érzet tünékenységében nagyon személyes hangon szólalnak meg fiatalok. Az előadás különlegessége, hogy nem egy, hanem minden női szereplő Psyché, hiszen minden nőben ott él, szunnyad vagy kitörni kész a lázadó, szabadságra és szerelemre vágyó Psyché.
Az előadásról képekben:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Fotó: Nemzeti Színház / Eöri Szabó Zsolt