Illúzioperett készül a Nagymező utcában – Pénteken mutatják be a Sybillt

December 4-én Szabó Máté rendezésében a Budapesti Operettszínházban mutatják be Jacobi Viktor nagyoperettjét. A szerző darabja évek óta nem szerepelt repertoáron.

Hétfő délután az Operettszínház nagyszínpadán sajtótájékoztatót tartottak, melyen – immár jelmezben és díszletben - a Sybill főszereplői, az alkotók és a színház vezetői is részt vettek.

 

Az esemény házigazdái, Mészáros Árpád Zsolt és Peller Károly "Kormányzók" egy frappáns felvezetés után Lőrinczy Györgynek adták át a szót.

 

sybill06

 

A főigazgató kiemelte, hogy a színház régi adósságát törleszti a Sybill-lel, Jacobi darab ugyanis évek óta nem szerepel repertoáron az Operettben.


"Mikor Kerényi Miklós Gáborral nemrég A Csárdáskirálynő kapcsán Felekiről, Honthyról és az 1954-es bemutatóról beszélgettünk, evidenciának tűnt, hogy egy darabot csak úgy érdemes bemutatni, ha az aktuális társulatra "szabjuk". Ari-Nagy Barbara egy remek, felfrissített szövegkönyvet írt és a Régi nyár óta szerettük volna, ha Szabó Máté ismét nálunk rendez. Cziegler Balázs díszlettervező és Tihanyi Ildi jelmeztervező először dolgozik a társulattal – úgy vélem, a fiatal generáció két jelentős művészével sikerül együttműködnünk. A Miskolci Nemzeti Színház zenei vezetője, Cser Ádám szintén most mutatkozik be az Operettben, Bolba Tamás végre klasszikus nagyoperettet dirigál, míg Bodor Johanna nem először koreografál a színházban. Miller Zoltánt operettszerepben először üdvözölhetjük vendégként a Nagymező utcában." 

 

sybill02

 

A főigazgató köszöntése után a sajtó képviselői a Sybill leghíresebb betétdalát, az "Illúzió a szerelem" című nótát Fischl Mónika és Vadász Zsolt, valamint Lévai Enikő és Miller Zoltán előadásában hallgathatták meg.

 

Szabó Máté rendező arra hívta fel a figyelmet, hogy az előadás 1910 körül játszódik, Oroszországban. "Komplex, szerelmi, úgy is mondhatnám, hogy 'leválás' történetet viszünk színre, melyben két primadonna és két bonviván is szerepet kap, ráadásul a szubrett is primadonnává igazol, tehát ebben az operettben trimadonnai helyzettel kell megbírkóznunk" – tette hozzá nevetve.

 

sybill05

 

Szabó Máté úgy fogalmazott, hogy a Sybill története bárkivel előfordulhat.

"Mindannyian jártunk már olyan cipőben, amikor az agyunk tudja, hogy egy kapcsolat kihült, ám szívünk nem enged lépni.
Ezeket a helyzeteket évekkel később tudjuk csak reálisan elbírálni, akkor derül ki, hogy helyesen döntöttünk e. Kerettörténetbe ágyaztuk a produkciót, mely lehetőséget ad a visszaemlékezésre, a múltbéli döntések mérlegelésére. A darab meglehetősen analítikus és nagyon finom humorral, sok fájdalommal és szeretnivaló pillanattal képes ezt a komplex érzést elénk tárni a szereplők és a zene által, melyet egy rendkívül mély érzésű ember írt." – mondta a rendező.

 

 sybill01

 

Kerényi Miklós Gábor művészeti vezető arról beszélt, hogy ma, Budapesten a nézők elsősorban Kálmán és Lehár operettekre szeretnek jegyet váltani, de mindent megtesznek azért, hogy ez megváltozzon.


"Jacobi megérdemli, hogy újra felfedezzük. Koessler zeneszerzés-óráján annak idején három tanítvány ült: Szirmai, Kálmán és Jacobi. Mikor osztályozta őket, azt mondta, aki a legtöbbet tud erről a műfajról, az Szirmai Albert, aki sokra fogja vinni az életben, az Kálmán Imre és, aki a legtehetségesebb, az bizony Jacobi Viktor. A zeneszerző ott állt a siker kapujában, egy párizsi szerződés kecsegtette, de sajnos rosszkor volt, rossz időben és mielőtt elindulhatott volna a nemzetközi karrierje, bemutatták a Víg özvegyet, így végül Lehár Ferenc kapta meg a francia lehetőséget. Szomorú arra gondolnunk, hogy Jacobi milyen fiatalon halt meg, nem tudjuk pontosan mi történt vele, de az sokat elárul, hogy még jogutódja sincs. Remélem, hogy a Sybill újra felhívja a figyelmet arra, hogy volt egy ilyen zseniális és nagyszerű operett szerző, mint Jacobi Viktor" – zárta KERO.

 

sybill04

 

A Sybill a váratlan és kiszámíthatatlan szerelemről szól, amit a teljes felfordulás és zűrzavar kísér. Mindenki féltékeny mindenkire. És mindenki szerelmes valakibe. De hogy végül kibe?

A cári Oroszország elegáns szállodájába sorra érkeznek a vendégek. Sybill párizsi énekesnő, Petrov, az utána szökő, akár a hadifogságot is vállaló orosz tiszt, Poire a művésznő impresszáriója és annak újdonsült felesége, Charlotte. A szerelmesek Párizsba indulnának, de megjelenik a kormányzó. Sybillből Nagyhercegnő lesz, a Nagyhercegnőből Sybill. Mindenki Petrovot akarja, aki viszont Sybillt. És a Nagyhercegről még szó sem esett, pedig ő is mást akar!

 

sybill03

 

Az előadás szereplői: Fischl Mónika, Lévai Enikő, Dolhai Attila, Barkóczi Sándor, Miller Zoltán, Vadász Zsolt, Frankó Tünde, Lukács Anita, Szabó Dávid, Kocsis Dénes, Mészáros Árpád Zsolt, Peller Károly, Ottlik Ádám, Dézsy Szabó Gábor, Ambruzs Ádám, Langer Soma, Pesák Ádám, Lipics Barna.

 

Színház.hu

 

süti beállítások módosítása