Immár negyedik alkalommal rendezik meg a Színművészeti Egyetemek Miskolcon (SzEM) fesztivált, ezúttal a miskolci teátrum Kamaraszínházában és a Játékszínben, február 3. és 6. között.
Szabó Máté, a Miskolci Nemzeti Színház művészeti vezetője elmondta, hogy ezúttal Párizs, Prága, Marosvásárhely, Kaposvár és Budapest fiataljai által színre vitt előadásokat láthat a közönség, olyan darabokat, amelyek viszonylag rövidek és kishelyen is előadhatók. Hozzátette: a fesztivál ideje alatt természetesen a nagyszínházban folyamatosan lesznek előadások.
A SZEM legfontosabb célja, hogy új kapcsolatok épüljenek a színészhallgatók között, a különböző országok intézményei, valamint az új generáció és a közönség között.
Fotó: Hajdufi Péter, Miskolci Nemzeti Színház
Az első SZEM témája a fizikai színház, a másodiké a zenés színház volt, tavaly Shakespeare-darabjaihoz kötődött a szemle, idén egyebek mellett kortárs magyar drámát ugyanúgy láthat a közönség, mint Párizsból fiatal látványtervezők diplomamunkáját, de lesz olyan előadás is, amelyben Európa és benne Magyarország mai helyzetéről mutatnak be a leendő színészek kendőzetlenül őszinte képet.
A részletes programról szólva Cseh Dávid, a rendezvény egyik szervezője egyebek mellett azt mondta, a kaposvári egyetem hallgatói Weöres Sándor Psyché című darabját mutatják be, a budapesti Színház és Filmművészeti Egyetem színinövendékei Jens Raschke Alszanak a halak kortárs művével, valamint Charlotte Roos-Juli Zeh Sárga vonal című darabjával jeleskednek. A marosvásárhelyieknak mind a magyar, mind pedig a román tagozata színre állít egy-egy művet, a prágaiak Giovanni Papini Góg című darabjával érkeznek Miskolcra.
A fesztiválon összesen nyolc darab lesz látható, és mint a sajtótájékoztatón elhangzott, a közönség soraiban természetesen ott lesznek az egyetemek hallgatói is.
A fesztivál otthont ad a Magyar Képzőművészeti Egyetem Látványtervező szakán mesterképzést végző hallgatók munkáiból nyíló kiállításnak is. A diákok díszlet- és jelmeztervei Shakespeare művéhez, a Tévedések vígjátékához és Csehov drámáihoz, a Cseresznyéskerthez és a Három Nővérhez készültek. A bábtervezők munkája is látható a tárlaton, ők Goldoni Mirandolina című komédiájához alkották munkáikat.
MTI