Ősbemutatókkal ünnepli 55 éves jubileumát a Pécsi Balett

Ősbemutatókkal, budapesti és kínai vendégszerepléssel, illetve könyvkiadvánnyal ünnepli fennállásának 55. évfordulóját a Pécsi Balett.

 

Vincze Balázs, a tánctársulat igazgatója elmondta, hogy a jubileumra a társulat számos nagyszabású rendezvénnyel készül: január 29-én tartják A kis herceg című mesebalett ősbemutatóját. Az Antoine de Saint-Exupéry regénye ihlette mű zeneszerzői Beck Zoltán és Sárközy Zoltán "Papa", a 30Y együttes tagjai, koreográfusa Vincze Balázs, dramaturgja Uhrik Dóra Kossuth-díjas művész. A jelmezeket Rományi Nóra, a díszletet Horgas Péter tervezte 

 

Vincze Balázs elmondta, A kis herceg ugyan komoly témát dolgoz fel, a pécsi balettelőadást mégis pozitív kicsengésű családi darabnak szánják, "amely meg kívánja mutatni, hogy milyen ma a világ és hogy milyen irányba kellene menni". Beck Zoltán az alkotói folyamatról szólva elmondta, jó értelemben vett zeneszerzői alázat volt szükséges ahhoz, hogy a koreográfus és a dramaturg által elképzelt világot támassza alá zenéjük. Mint hozzátette, A kis herceg zenéje teljes mértékben beilleszthető a 30Y zenekar diszkográfiájába, az előadás zenei anyaga a pécsi premier napján jelenik meg a CD formátumban.

 

IMG 9381

 

A jubileumi év kiemelt programjai között szerepel, hogy novemberben a sanghaji Magyar Kultúra Hetén a magyarországi táncművészetet a Pécsi Balett fogja képviselni Bartók Béla A csodálatos mandarin című művének előadásával. A kínai előadáson a Kocsis Zoltán vezette Nemzeti Filharmonikus Zenekar fogja kísérni a pécsi tánctársulatot. A Bartók-mű pécsi premierjét szeptember 30-án tartják a Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó keretében.  A Bartók Béla A Kékszakállú herceg vára című művével is kiegészülő előadással október 7-én a vendégszerepelnek a fővárosi MüPában. Február 29-én a Kossuth-díjas Bozsik Yvette által koreografált A hattyúk tava budapesti bemutatóját tartja a társulat a Müpában. 

 

Április 21-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Zuglói Filharmónia közreműködésével tűzik műsorra Dubrovay László zeneszerző Faust, az elkárhozott című művét a MüPában. "Ilyen nagyszabású balett az elmúlt húsz-harminc évben nem született" - fogalmazott Vincze Balázs az ősbemutatóról. Az igazgató szólt arról is, hogy Margitszigeti Szabadtéri Színpadon tervezi színre vinni társulatuk Georges Bizet Carmenjét, az előadás végleges időpontjáról még zajlanak az egyeztetések.

 

pecsi balett hattyuk

Fotó: Körtvélyesi László

 

Uhrik Dóra, a Pécsi Balett alapító tagja a jubileumi könyvkiadvány kapcsán emlékeztetett, az eltelt 55 év alatt legalább három generáció művészei járultak hozzá a tánctársulat munkájához. Rázga Milkós, a Pécsi Nemzeti Színház (PNSZ) igazgatója intézményük egyik oszlopának nevezte a Pécsi Balettet, amely 54 évnyi működés után, tavaly bekerült a PNSZ alapító okiratába is.

 

"A Pécsi Balett márkanév" - összegzett a teátrum igazgatója, megjegyezve, hogy a tánctársulat vezetését a következő öt évben is Vincze Balázzsal képzelik el. Páva Zsolt, Pécs polgármestere emlékeztetett arra, hogy a Pécsi Balett 1961-ben valósággal berobbant a magyar művészeti életbe, munkásságuk úttörőnek számított. A városvezető úgy vélekedett, a tánctársulat bizonyította, hogy egy rátermett, a pécsi kultúrába jól integrálódott intézmény, amely Vincze Balázs vezetésével újra az élvonalba került.

 

 

Pécsi Balett, MTI

 

 

 

süti beállítások módosítása