Pénteken mutatta be a Hevesi Sándor Színház társulata William Shakespeare Makrancos hölgy című vígjátékát Verebes István rendezésében.
A világhírű vígjáték hősnője, Katalin kiállhatatlan természetéről híres – ennélfogva minden kérőt elüldöz magától. Márpedig addig szelíd és gyönyörű húga, Bianca sem mehet férjhez, amíg nővérének nem sikerül vőlegényt találni. Ekkor jelentkezik Petruchio, aki elhatározza, hogy „betöri” a vad Katát...
Ajánló a darab elé - Verebes István szavaival:
A vígjáték címe magyarul: MAKRANCOS HÖLGY. Az eredeti (angol) címe: THE TAMING OF THE SHREW. TAMING: magyarul megfékezést, megzabolázást, szelídítést jelent. A SHREW hárpiát, házsártost, sárkányt, de jelent okosat, eszeset, erőset, marót, éleset, keményet, metszőt is. A hárpiára azt is mondhatnánk, hogy „perszóna”. Ami pedig rokon értelmű a „személyiség” kifejezéssel. Vagyis érthetjük úgy is az eredeti címet, hogy A SZEMÉLYISÉG MEGRENDSZABÁLYOZÁSA.
Shakespeare egy olyan világba visz el bennünket, ahol két emberen kívül mindenki fortélyokkal, alamuszisággal és alakváltoztatásokkal tör érdekei és vonzalmai felé. Ketten vannak, akik mások. Az egyik az eszes, erős karakterű, metsző módon őszinte Katalin, a másik a célratörő, realista, a világot jól ismerő Petruchio. A férfi célja, hogy Katalin tudomásul vegye, miben él (miben kénytelen élni) – ezért megrendszabályozza a nő személyiségét.
Számomra erről a dupla fenekű és keserves történetről szól ma a MAKRANCOS HÖLGY, amelynek eredeti címében benne sincs a két szó, sem a „MAKRANCOS”, sem a „HÖLGY”. (...)
Shakespeare kolosszális képességekkel bíró szerző, semmi nem egyértelmű nála. A negatív figurák is magával ragadóak, olyan intenzitás van bennük, a maguk igaza olyan erős. A Makrancos hölggyel sokat foglalkoztam, Nyíregyházán majdnem bemutattuk. Ez nagyon keserű történet, amennyiben arról szól, hogy a zabolátlan, őszinte, eruptív vérmérsékletű nő megtöréséről van szó, hogy a végén az alapkaraktertől teljesen idegen monológgal fejezi be a művet a szerző. A realitás képviselője, a férfi ellopja a személyiségét.
MAKRANCOS HÖLGY
Szereposztás:
Baptista Minola – Balogh Tamás
Katalin – Pap Lujza Domján Edit-díjas
Petruchio – Sztarenki Pál
Grumio – Kiss Ernő Jászai-díjas
Szolga – Hertelendy Attila
Bianca – Kátai Kinga
Gremio – Szakály Aurél
Hortensio – Barsi Márton
Lucentio – Mihály Péter
Tranio – Bellus Attila
Biondello – Andics Tibor
Vincentio – Bálint Péter
Tudós – Wellmann György Aase-díjas
Özvegy – Mester Edit
Divatárus – Mikita Zsuzsanna Lilla
Curtis – Zsíros Viktor
Díszlet: Mira János
Jelmez: Gadus Erika
Koreográfus: Meretei-Simon Beáta
Világítás: Gibárti Tibor
Ügyelő: Horváth Zoltán
Súgó: Jurina Beáta
Rendezőasszisztens: Lengyel Noémi
Rendező: Verebes István
Bemutató: 2016. március 11.