Velence megmentésére szólította fel a világközösséget Plácido Domingo spanyol tenor, aki az Europa Nostra nemzetközi örökségvédelmi szervezet elnökeként szerdán videoüzenetben hívta fel a figyelmet arra, hogy a velencei lagúnát az eltűnés veszélye fenyegeti.
A várost nemcsak a klímaváltozás, hanem a turisták hatalmas száma is fenyegeti. "Tudjuk, hogy a tengerszint még ebben az évszázadban emelkedni fog, de a turisták áradata Velencébe már most folyamatosan nő" - hangoztatta Domingo.
A számtalan óceánjáró, amely a Szent Márk térre érkezik további veszélyt jelent. Akkora hullámokat keltenek, hogy veszélyeztetik a lagúnát, amelyet elnyelhet a tenger - figyelmeztetett Domingo.
Az Europa Nostra szerdán tette közzé annak a hét európai örökségvédelmi helyszínnek a nevét, amelyet szakértői a legveszélyeztetettebb örökségvédelmi helynek neveztek meg 2016-ban. A szervezet a legnagyobb veszélynek kitett Velence mellett spanyol, görög, francia, finn, észt, török és örmény műemlékeket nevezett meg listáján.
Az európai kulturális örökség ezen ékköveit súlyos veszély fenyegeti, egyeseket a forrás- és a szakértelem hiánya, másokat a nemtörődömség és a nem megfelelő tervezés miatt. Ezért azonnal lépéseket kell tenni - olvasható az örökségvédelmi szervezet honlapján (eurpanostra.org)
Az örökségvédelmi szervezet szakértői csoportokat küld a veszélyeztetett helyszínekre, és az év végégig megvalósítható akciótervet készítenek megmentésükre.
Az 1963-ban megalakult Europa Nostra (Mi Európánk) örökségvédelemmel, vidék- és várostervezéssel foglalkozó non-profit civil szervezet célja az Európai kontinens kulturális emlékeinek, kulturális sokszínűségnek megőrzése. Az Europa Nostra szoros kapcsolatot épített ki az Európa Tanács az UNESCO és az Európai Unió szerveivel.