A Szegedi Szabadtéri Játékok a tavalyi bemutatót követően pénteken és szombaton újra műsorára tűzi a musicalirodalom egyik legnépszerűbb művét.
A nyomorultakat, a fesztivál és a Madách Színház közös produkcióját Szirtes Tamás rendezte.
Claude-Michel Schönberg Victor Hugo monumentális regénye nyomán született darabjának londoni ősbemutatóját 1985 őszén tartották, rá két esztendőre, 1987-ben pedig a Szegedi Szabadtéri Játékokon is bemutatták. A harmincadik évfordulóra tavaly Szirtes Tamás teljesen új koncepciójú darabot álmodott a Dóm tér színpadára, a produkció kőszínházi premierét áprilisban tartották Budapesten.
A díszlettervező Kentaur akkor azt mondta, A Nyomorultak látványvilága olyan összetett, mintha egy hollywoodi film díszletét tennék fel a színpadra: „Valóban egy szélesvásznú mozit kell a színpadra varázsolnunk: rengeteg benne a képváltás, hihetetlen sok helyszínen játszódik a darab. Összesen nyolc nagy díszletelemet használunk, négy korabeli ház adja a városi képeket. Terveztünk két hatalmas hídelemet is, amely egyik pillanatról a másikra, csatornából alakul át híddá, de közben bírósági pulpitusnak és kórháznak is használható. Az előadás emblematikus eleme a barikád és egy hatalmas zászló. Ilyen mozgalmas előadást még nem nagyon láthattak szabadtéren a nézők. Már a Mamma Mia! produkcióban is lehetett látni a Madách Színház igen komoly led-vetítését, ezt mi most másfélszeres méretben fogjuk használni. Ez a legnagyobb vetítőfelület, amit ma, színházban alkalmaznak".
A manapság az Örkény Színházban, prózai szerepekben látható Debreczeny Csaba nem először játszik musicalben. „Az, hogy Javert-t eljátszhatom A nyomorultakban, számomra ajándék a sorstól. A lényemhez, fizimiskámhoz, habitusomhoz nagyon illik ez a karakter, ez a gondolkodó, jogfundamentalista, nagyon szilárd és kőkemény jellem” – nyilatkozott a feladatról.
A Thénardierné alakító Sáfár Mónika szerint a rendezőnek és művészeknek is különleges lehetőséget teremt több mint negyven Madách Színház-beli előadás után a visszatérés a szabadtérre. Az amúgy is nagyszerű produkciót estéről-estére sikerült csiszolgatni, és így igazi gyöngyszemmé vált. A színész bízik abban, hogy a fantasztikusan erős, lélekre ható előadás a kőszínházinál nagyobb távolság ellenére megérinti a nézőket.
Zöld Csaba - aki Jean Valjeant játssza - úgy véli, igazán különleges előadás jött létre, amelyben kihasználják a zene lehetőségeit, minden egyes hangra történik valami. A darabban több nyolcvan jelenetváltás van, a művészeknek pedig komoly kihívást jelent a színpad mérete - mondta.
A színészek klasszikus, a 19. századi viselet ihlette, Rományi Nóra tervezte ruhákat hordanak a színpadon. Egyes jelenetekben a színészeken kívül Tihanyi Ákos koreográfus munkája nyomán pedig mintegy félszáz táncos és statiszta mozog együtt.
A Püspököt alakító Vikidál Gyula 1984-ben szerepelt először a Szegedi Szabadtéri Játékokon. Mint mondta, élete meghatározó emlékei kötődnek a Dóm térhez, ahol az István a király mellett játszott a Mária evangéliumában és A nyomorultakban is. Bármelyik darabról is volt szó, az első nagy megmérettetést mindig a fesztivál jelentette, amely hangulata a környezet és a hatalmas nézőtér miatt egyedülálló.