Ősbemutatóval kezdi az új szezont a kecskeméti Katona József Színház. Méhes György Micsoda társaság című regényéből Németh Virág készített színpadi változatot, amelyet szeptember 21-én, a Magyar Dráma napján, az évad első bemutatójaként láthat a közönség Cseke Péter rendezésében
Ajánló a darab elé:
Ebben a bizonyos társaságban van az Apu, aki könyveket ír. Van az Anyu, aki a legcsodálatosabb Anyu. Az Ő gyermekeik: a bősz, vagyis a jámbor Öcsi és az erősen kamaszodó Krisztinka. Van a mindent elintéző Vilmos bácsi és a felesége, a kedves Pindur néni, meg az Ő magzatuk, a vad, vagyis a jó kis Vilike.
Öcsi és Vilike együtt másznak a tetőre, a barlangba és a környezetükben élők idegeire. Ebben a történetben az ablaküveg nem tud kitérni a csúzli támadása elől, a sátor nem épül fel egykönnyen, a szamár valójában táltos, a fagyi fele csokoládé és aki rosszalkodik, az palcsinger…
Tényleg, Ti találkoztatok már a palcsingerkirállyal? Nem? Tartsatok velünk és derítsük ki együtt, kiből lesz a palcsinger!
Villáminterjú Németh Virággal:
- Hogyan lett a regényből színdarab?
- A Micsoda társaság nagyon jól működik regényként, de kevés olyan helyzet van benne, ami színpadon is megélne. Ezért elővettem Méhes György többi családregényét is, kiválasztottam azokat a történeteket, amelyekben éreztem színpadi lehetőséget, és ezek mentén szerkesztettem egybe.
- Mi az alaptörténet?
- Nyaralni indul a család… Ez önmagában is kalandos esemény, a mi családunkhoz ráadásul csatlakoznak a barátaik. A társaságnak így két rakoncátlan kisfiú is a tagja lesz: Öcsi és Vili. Öcsiről gyorsan kiderül, hogy ő egy „rossz gyerek”, s mivel ezt ő is így gondolja, nem lát más lehetőséget, mint hogy megszökjön, amiből nagy kalamajka kerekedik.
- A szeleburdi család nyaralni megy?
- Nagyon karakteresek mindannyian: az anyaoroszlán anya, a pipogya apuka, a kamaszlány és a rakoncátlan kisfiú. Talán leginkább a Mézga családot idézik.
- Magukra ismerhetnek a telefonnyomkodós, wifi-vadász kamaszok és kütyümentes nyaralásról álmodó szülők?
- Nincs wifi-vadászat, mert az erdőben nincs térerő. Egyébként is igyekeztünk kortalanná tenni a történetet. A darab hangulata leginkább a klasszikus magyar ifjúsági regényeket idézi.
- Te mit vittél magaddal felnőtt korodba az ifjúsági regények közül?
- Az Abigélt… szerintem azt mindenki magával viszi. Nagyon szerettem a Pál utcai fiúkat, ami szerintem kevésbé ifjúsági, mint amilyennek mondják. A „fiús” regényekért nem voltam oda, nem lett belőlem Verne-rajongó. Egyébként nem is a történetek, inkább a regények hangulata, stílusa maradt meg bennem.
- Melyik korosztálynak szól a Micsoda társaság?
- Nem kategorizáltuk. Igyekszem úgy dolgozni, hogy mindenki találjon benne valamit, amihez kötődhet.
Villáminterjú Szokolai Péterrel, Apu megformálójával:
- A gyerek nem rossz, csak eleven! Amilyen én is voltam. Az én problémáim elsősorban abból adódtak, hogy imádtam szerepelni! Részt vettem az összes mesemondó, versmondó versenyen, ami nem is lett volna baj, csakhogy én a tanítási órákat is végigbohóckodtam. Ezt már nem viselték olyan könnyen a tanáraim.
- Másképp játszik gyerekeknek, mióta van saját gyermeke?
- Mindig imádtam gyerekeknek játszani. Hihetetlenül izgalmas vállalkozás, mert hiába próbáljuk be az adott darabot, és igyekszünk kitalálni, mi lesz a közönség reakciója egy-egy jelenetnél, a végén lehet, hogy teljesen másként alakul. Ebből a szempontból a legnagyobb kihívás a Bors néni volt, hiszen az interaktív darab volt. A gyerekek mindenre azonnal és őszintén reagálnak: arra is, ha tetszik nekik, amit látnak, de arra, is ha nem.
- Milyen figura a Micsoda társaságbeli apuka, akit alakít?
- Szelíd, megértő, imádja a gyerekeit, akik természetesen kenyérre kenhetik. Még a szidást is dicséretbe csomagolja. Mélyen együtt tudok vele érezni, hiszen a civil életben, szülőként én is a kompromisszumok lelkes híve vagyok.
- Sokat olvasott gyerekkorában?
- Gyerekkoromban is és felnőttként is.
- Ifjúsági regények közül mi volt a kedvence?
- Imádom a történelmi regényeket. Az Egri csillagokat háromszor olvastam.
- A tavalyi évadot a Pécsi Országos Színházi Találkozón zárta: Goopert alakította a Macska a forró bádogtetőn című előadásban, amely a legjobb előadás díját nyerte el. Milyen volt a POSZT-on játszani?
- Euforikus élmény. Nagyon izgultam, de ezen is átsegített az a koncentrált figyelem, amit Zsótér Sándor megkövetelt tőlünk a próbafolyamat alatt. Leginkább egy olimpiai részvételhez tudnám hasonlítani: kemény felkészülés, sok munka után végre megmutathatod országnak, világnak, hogy mit tudsz. Fantasztikus érzés! A szakmai és a civil közönség is nagyon szerette az előadást, a díj pedig hab volt a tortán.
- Nem először dolgozott Zsótér Sándorral. Milyen volt a közös munka?
- Rengeteget lehet Sándortól tanulni. Olyan igazságokat fogalmaz meg minden mondatában, amelyekből ha csak egy-egyet kapnék, akkor sem lenne okom panaszra.
MÉHES GYÖRGY – NÉMETH VIRÁG
MICSODA TÁRSASÁG!
mesejáték
Ősbemutató
Anyu DANYI JUDIT
Apu SZOKOLAI PÉTER
Vilike DECSI EDIT
Öcsi SZABÓ NIKOLETT e.h.
Krisztinka HAJDÚ MELINDA
Pindur MAGYAR ÉVA
Vilmos FERENCZ BÁLINT
Misi bácsi KISS JENŐ
Quintusz VÁRY KÁROLY
Zenekar: Kiss Dániel, Kovács Mihály, Látó Richárd, Tóth Jázmin
Díszlet- és jelmeztervező: Gyarmati Dóra
Dramaturg: Németh Virág Zeneszerző: Látó Richárd
Súgó: Arató Andrea Ügyelő: Horváth Ferenc
Rendezőasszisztens: Tóth Kata
Rendező: CSEKE PÉTER
BEMUTATÓ: 2016.szeptember 21. 15.00, Nagyszínház
Az előadás hossza 60 perc