Marieluise Fleisser: Az ingolstadti invázió c. darabját mutatja be október 21-én a Börcsök-Zsótér osztály az Ódry Színpadon.
Az alkotók ajánlója:
Marieluise Fleisser: Ingolstadtban született (1901), ott is halt meg (1974). Leginkább ott is élt. Szülei kereskedők. Regensburgban, az Angol Kisasszonyok internátusában nő fel. 1919-ben Münchenbe kerül, színháztudományt tanul. Itt megismerkedik Brechttel. A hatására írni kezd, drámákat. Természetesen Ingolstadtról. A második drámájának berlini bemutatóját Brecht rendezi. 1929-ben. Óriási botrány. A szerzőt erkölcstelenséggel vádolják. Különösen az ingolstadtiak. Fleisser szakít Brechttel és abbahagyja az írást. Visszatér: Ingolstadtba.
Fotó: Szkárossy Zsuzsa
Ingolstadt egy kis város, a Duna partján. 1926-ban pionírok érkeznek ide, hogy megépítsenek egy hidat a Duna fölött. A pionírok megjelenése teljesen felkavarja a kisváros életét. Ezt Fleisser meséli Brechtnek, akit lát fantáziát ebben a történetben. Írja színpadra ezt az inváziót, javasolja Brecht. A darabnak ne legyen igazi cselekménye. Legyen olyan, mint egy autó: álljon különböző alkatrészekből, de mégis lehessen vele menni. Fleisser szót fogad. Sétálni megy a pionírokkal, tapasztalatokat gyűjt.
A történet középpontjában Alma és Berta áll, két cselédlány. Körülöttünk csupa férfi: polgárok és pionírok. Berta beleszeret az egyik pionírba, Korlba. Alma prostituáltnak áll. A város tornaegyesületének fára lenne szüksége, hogy építsenek egy stéget. De nem kapnak a várostól. Ezért ellopják a hídra szánt fát a pioníroktól. Az őrmester tanácstalan. Korlt gyanúsítja a lopással, de nem tudja rábizonyítani. Egy városi ünnepségen megalázza mindenki előtt Korlt. Korl elhatározza, hogy bosszút áll az őrmesteren. Hogy az őrmester megint bosszút állhasson Korlon. Csakhogy a bosszú egyre kegyetlenebb. És az egész levét azok isszák meg, akiknek ehhez semmi közük: a civilek. Példázat az erőszakról. „Ingolstadt bármelyik másik város is lehetne.” Írja Fleisser. Akár még Budapest is.
“Élvezem azt, hogy fiatalok vesznek körül, és hogy velük dolgozhatok. Nagyon szeretem a tanítványaimat. Most végezték a második évet, és mostanra már igazán szoros baráti kapcsolat alakult ki közöttünk. Már kívülről-belülről ismerem a növendékeim életét, tudom, hogy kit mikor mi bánt, vagy mi nyomaszt éppen. Jó érzés, hogy a 'gyerekek' a bizalmukba fogadtak, én pedig szívesen anyáskodom felettük, miközben abszolút felnőttnek tekintem és partnerként kezelem őket” - mesélte korábban Börcsök Enikő osztályvezető tanár.
Az előadásról képekben:
Fotók: Szkárossy Zsuzsa
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Marieluise Fleisser:
Az ingolstadti invázió
A III. éves színművész osztály előadása
Fordította: Szilágyi Bálint
Alma; Az új őrmester – Bajor Lili
Berta – Nagy Katica
Fábián; Pionír 1 – Koroknai Sándor
Zeck; Nyuszi – Fehér András
Bibirich; Vadász – Hevesi László
Unertl; Pionír 2 – Konfár Erik
Korl Lettner – Hajdu Tibor
Münsterer, Rendőr – Kurely László
Rosskopf, Ratz – Szalay Bence
Őrmester; Fényképész – Koller Krisztián
Rendező: Szilágyi Bálint
Osztályvezető tanárok: Börcsök Enikő, Zsótér Sándor
Bemutató: október 21. 19:00
További előadások: október 26. és 27. 19:00