Október 28-án Te tudod, én élem címmel új közösségi színházi bemutatót tartanak a KOMA Bázison.
A KOMA ajánlója:
A KOMA Bázis 2014 óta közösségi színházként és közösségi helyként működik. 2014-ben és 2015-ben kerületi fiatalokkal együttműködve hoztuk létre Blokkoló és Cyberbully c. darabjainkat egy általunk fejlesztett módszer segítségével, ami a résztvevők személyes érintettségén alapul. Mindkét témát - élet a panelban, internetes zaklatás - az ő történeteik, élményeik és tapasztalataik inspirálták. A résztvevők személyes beszámolóira és a több hónapos témafeldogozó próbafolyamatra építve született meg az előadás váza és szövegkönyve.
2016-ra már olyan vonzereje lett a KOMA Bázisnak, hogy nemcsak fiatalok, hanem felnőttek is megkerestek minket azzal, hogy szeretnének egy előadást létrehozni a segítségünkkel. Az előadás témáját, ahogy eddig is, a szereplők élete és élményeik szolgáltatják, középpontjában a család áll.
“Tehát annak ellenére, hogy amilyen az apám és… tényleg abszolút, tehát itt nincs szó egyáltalán szeretetről, vagy semmi, de valahogy mégis… úgy érzem, hogy azért a része. De még nem is így fogalmazva, hanem lehet, hogy itt már inkább a szükségről van szó ugye, hogy anyagilag; satöbbi, gyerekekkel. Ugye édesanyám nem bírná egyedül, tehát lehet, hogy inkább… ha bírná, ha bírná, akkor biztos, hogy nem!”
Az előadás szereplője 6 civil (19-43 év), akik családjukról, megélt történeteikről, sikereikről és kudarcaikról mesélnek, megmutatnak egy-egy élethelyzetet, amivel mindenki nap mint nap találkozhat. Család. Mindenkire ez van a legnagyobb hatással az életben. És tudjuk, hogy nincs olyan, hogy normális. De nem tudjuk, hogy van-e mérce, ami alapján mondhatjuk a Te tudod, én élem szereplőire, hogy boldogok vagy sem.
“A boldog családok mind hasonlók egymáshoz, minden boldogtalan család a maga módján az” - az Anna Karenina kezdőmondata.
Közösségi színházi előadásaink célja, hogy a velünk együtt dolgozók átérezzék fontosságukat, megtanulják kifejezni magukat, irányítottan foglalkozzanak hétköznapjaik problémáival úgy, hogy közben észrevétlenül közelebb jutnak a megoldáshoz is, a nézők számára pedig hiteles, valódi, őszinte élmények és gondolatok közvetítésével nyújtanak betekintést élethelyzeteikbe és gondolkodásra késztessenek hétköznapjaink közös problémáiról.
Te tudod, én élem
Bemutató: 2016. október 28. 19:30
További előadások: október 29., november 10., 19.
Szereplők: Czendrey Csenge, Karlovitz Kinga, Katona Dóra, Kristóffy Róbert, Ragályi Balázs, Tormássy Viktória
Rendező: Zrinyi Gál Vince
Rendezőasszisztens: Anka Kristóf
Író: Mattyasovszky-Zsolnay Bálint
KOMAnoda - tanoda a KOMA Bázison
Közösségi színházi előadásaink készítésénél egy alapvető szabály, hogy mindenki csak egy előadásban vehet részt szereplőként. A későbbiekben a háttérmunkában vállalhat szerepet, így lehetőséget biztosítunk arra, hogy minél több résztvevő tapasztalhassa meg a közösségi színház adta élményeket, és egyre többen csatlakozzanak a KOMA Bázis közösségéhez. Ugyanakkor folyamatosan tapasztaljuk a körülöttünk növekedő, fiatalokból álló “bázis” igényét a folyamatos fejlesztő programokra és a közösséggel együtt töltött minőségi időre. Így a különböző ifjúsági és közösségi szolgáltatásinkat 2016 szeptemberétől non-formális oktatási keretek közé szerveztük és elindítottuk KOMAnoda névvel tanodánkat a XV. kerületi 13-20 éves - legtöbb esetben hátrányos szociális helyzetből érkező - fiatalok számára.
A KOMAnoda egy személyközpontú pedagógia módszereire építő program, mely párhuzamosan valósítja meg az egyéni- és közösségi fejlesztést. Biztosítja a szabad időtöltést, lehetőséget kínál a közösség aktív, alkotó, felelős tagjává válni, arra irányul, hogy az egyén önismeretét, személyiségét, szociális készségeit és tanulási kompetenciáit fejlessze. A Belvárosi Tanoda Alapítvány szakmai közreműködésével kidolgozott programjaink - napi rendszerességű tanulószoba, SmartClass - informatikai készségeket fejlesztő interaktív foglalkozás, KOMALab - színjátszókör, DIY, Zsenedülő - mozgás alapú önismereti kör, Lépték - intergenerációs mozgásműhely, önismereti csoport, sport programok - minden érdeklődő számára térítésmentesen vehetőek igénybe.
A tanodához csatlakozó fiatalok számára egyéni fejlődési tervet dolgozunk ki és valósítunk meg mentorok közreműködésével, akik a fiatalokkal segítő kapcsolatban dolgoznak.
A KOMAnoda bővíti a Bázis már működő ifjúsági közösségi szolgáltatásait a személyközpontú pedagógia, a személyiségfejlesztés, az aktív szabadidő eltöltés és az önsegítés módszereivel. Személyközpontú program, mellyel célunk az önálló, önmagát ismerő és elfogadó, problémáit kezelni képes, személyes céljait megfogalmazó és azt megvalósítani képes harmonikus személyiség alakítása.