Célja olyan színházi előadások létrejöttének motiválása és továbbjátszásának támogatása, amelyek a középiskolás réteget szólítják meg és alkalmasak iskolai vendégjátékokra is.
2010 őszén a FÜGE Egyesület a Polgár Krisztina Emlékalap és a Summa Artium megbízásából nyílt pályázati felhívást tett közzé Tantermi Színházi Projekt címmel. A több szempontból is úttörőnek és hiánypótlónak számító pályázat sikerének, illetve a támogatóknak köszönhetően a 2012-es, majd a 2014-es évben is kiírásra került. Az eddig megvalósult három projekt során 39 tantermi produkció kapott anyagi támogatást országos fogalmazásra, melyek összesen 543 alkalommal, több mint 20.000 diák számára kerültek előadásra.
A Trainingspot Társulat Hangállam című előadása
A FÜGE Egyesület immáron negyedik alkalommal nyílt pályázati felhívást tesz közzé.
Pályázati felhívás
A pályázat célja:
Olyan magas színvonalú előadások létrejöttének és/vagy továbbjátszásának a támogatása, amelyek bemutatásának természetes közege az iskola. A produkciókkal szemben elvárás, hogy témájuknál fogva a középiskolás diákokat (13-18 év) szólítsák meg, kifejezetten osztálytermi körülményekre készüljenek, vagy azokba kompromisszum-mentesen adaptálhatóak legyenek, előadásuk illeszkedhessen a tanítási rendbe.
A pályázás feltételei:
A programra olyan színházak, előadó-művészeti szervezetek, közösségek, független alkotók és alkotói csoportok pályázhatnak, amelyek rendelkeznek a fenti célnak megfelelő előadással (amennyiben az előadás bemutatójára 2015. június 1. után került sor), vagy tervezik ilyen produkciók létrehozását a pályázat által meghatározott időtartamon belül.
Pályázatot csak jogi személyek nyújthatnak be, informálisan működő alkotói csoportok lebonyolító szervezettel pályázhatnak.
Egy pályázó csak maximum két pályázatot nyújthat be, egyet új produkció létrehozására illetve forgalmazására és egyet már meglévő továbbjátszására.
Produkciós irodák és ernyőszervezetek több pályázatot is benyújthatnak, amennyiben a pályázott programok alkotói formációja különbözik.
A pályázat hatálya:
A pályázott projektek megvalósulásának területi hatálya Magyarország.
Megvalósulásának időbeli hatálya: Már megvalósult előadások forgalmazása esetén a projekt időtartama: 2017. június 1 – 2018. június 30.
Új produkciók bemutatójának időpontja: 2017. június 1 – december 31. között, azzal a feltétellel, hogy amennyiben a pályázó a 2017. szeptemberében megrendezésre kerülő Szemlén bemutatja az előadást, a továbbjátszásra is támogatást kaphat.
Díjazás:
A pályázatokat szakmai zsűri bírálja el két fordulóban. Első körben a már megvalósult előadások forgalmazásáról és az új tervek létrejöttének támogatásáról dönt. Ezt követően kerül sor a Szemlére, ahol megmutatkoznak a már nyertes előadások és lehetőséget kapnak az újonnan létrejött produkciók is a továbbjátszás finanszírozására.
A projekt rendelkezésére álló pénzügyi keret: 25.000.000 Ft.
Egy-egy pályázó által a projekt keretében elnyerhető maximális összeg: 1.500.000 Ft
A zsűri előnyben részesíti azokat a projekteket, amelyek
- az előadást legalább 10 alkalommal bemutatják a pályázati időszak végéig,
- az előadások legalább felét olyan iskolákban valósítják meg, amelynek diákjai földrajzi vagy szociális okok miatt színházi lehetőségektől elzártan élnek,
- az előadásban az adott célcsoportot jól ismerő szakemberrel vagy szakemberekkel dolgoznak,
- az előadásokhoz a befogadást elősegítő színházi nevelési alkalmakat társítanak vagy eszközöket alkalmaznak,
- a pedagógusokkal érdemi és fenntartható kapcsolatra törekszenek.
A felkért szakmai zsűri tagjai:
Gáspár Máté (kulturális menedzser, egyetemi tanár)
Scherer Péter (színész, rendező)
Somfai Barbara (drámapedagógus, középiskolai tanár)
A pályázat benyújtása:
Pályázni kizárólag az erre a célra kialakított online pályázati felületen lehet a megadott benyújtási határidőn belül.
Az adatlap regisztráció után itt érhető el.
A pályázati határidőn túl érkezett pályázatokat nem áll módunkban elbírálni.
A pályázatok benyújtási határideje: 2017. május 15. 16.00 óra
A támogatottak névsorát legkésőbb 2017. június 15-ig tesszük közzé ezen az aloldalon.
A pályázattal kapcsolatban érdeklődni lehet:
Perjési Éva
+36-70-777-2535
tszp@fugeprodukcio.hu
A projekt támogatói:
Füge Produkció, Polgár Krisztina Emlékalap, SUMMAartium, Nemzeti Kulturális Alap, Budapest Főváros Önkormányzata, Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház
(Forrás: FÜGE Egyesület)