Kolovratnik Krisztián a HVG-nek: „Nem igazán tetszik, ami a közéletben, a politikában, a kultúrában folyik, és nemcsak itthon, hanem világszerte.”
Kolovratnik Krisztián a Vígszínház színésze volt, számos filmben is láthatta a közönség, de évek óta nem vállalt színészi munkát, és hosszabb ideig Barcelonában is élt. Saját filmgyártó céget alapított, filmet is rendezett. Most egy nagyjátékfilm kedvéért tér vissza eredeti hivatásához: a Kondor Vilmos bűnügyi regényéből készült Budapest Noirban a nyomozó, Gordon Zsigmond szerepét játssza. A művészt a HVG hetilap kérdezte.
Kolovratnik Krisztián (forrás: port.hu)
Az interjúban Kolovratnik Krisztián elmondta, véletlen hívták el a film castingjára, sokan azt hitték, abbahagyta a szakmát. Mégis úgy gondolták, hasonlít a karaktere Gordon Zsigmondéhoz. „Valóban, bennem is van visszafojtottság, magány, a saját utamat járom, és megállíthatatlan vagyok” – mondja. A filmben akciójelenetekben is szerepel, és bokszolnia is kell – ebben több éves tapasztalata mellett Erdei Zsolt is segítette.
A Budapest Noir a harmincas években, a Horthy-korszak idején játszódik. „A politika átszövi a mindennapjainkat, sokkal megosztóbb, szélsőségesebb lett általa a világ. Jelenleg is van valami vészjósló, rossz közhangulat. Ahogy 1936-ban, a Budapest Noir idején, mondhatni, még nem történt semmi, de benne volt a veszély a levegőben, az utcán, az emberekben, ahogy most is” – von párhuzamot a cselekmény ideje és a mai kor között Kolovratnik. Hozzáteszi, „nem igazán tetszik, ami a közéletben, a politikában, a kultúrában folyik, és nemcsak itthon, hanem világszerte. Nem véletlen, hogy igazából sehol sem vagyok jelen.”
Önálló filmgyártó cégének létrehozása kapcsán azt mesélte, az egész úgy indult, hogy Schwajda György megkérte, játssza el Törőcsik Mari fiát Anatol Vasziljev egyik rendezésében, a Naphosszat a fákon című Duras-darabban. A színész azonban úgy érezte, kisfia mellett nem ingázhat szüntelen Budapest és Kaposvár között, ezért végül dokumentumfilmet készített Vasziljevről, melyet a filmszemlén, majd Moszkvában és Párizsban is bemutattak. Erre a filmre alapította aztán filmgyártó cégét. „Azóta a kreativitásomat elsősorban apaként és mindamellett rendezőként élem ki tudományos, ismeretterjesztő és reklámfilmekben” – mondja.
Kolovratnik Krisztián elmondta még, hogyan került Spanyolországba, mit csinált Barcelonában, és milyen tévéműsort csinál kilencéves kisfiával együtt.
Az interjú teljes terjedelmében a HVG 2017. augusztus 17-i számában olvasható.