Harmadszor írták ki a Staféta pályázatot, pályakezdők és kisebb produkciók támogatására.
A Budapest Főváros Önkormányzata hosszú távon kötelezte el magát a fiatal tehetségek mentorálása mellett. Idén ráadásul a tavalyi 18 millió forintról 20 millió forintra növekedett a támogatás összege, így még több produkció valósulhat meg a 2018. évben.
„A pályázat azzal a céllal jött létre, hogy a kisebb produkciók, illetve a pályakezdő fiatalok bemutatkozási lehetőséghez jussanak a kőszínházak domináns szerepe mellett, ezzel is színesítve Budapest kulturális életet – úgy érezzük, sikerült. A 2016-os évben kilenc produkció valósult meg” – értékelte a Staféta első évadát Szalay-Bobrovniczky Alexandra, humán főpolgármester-helyettes. (A vele korábban készült teljes interjú itt olvasható.)
A projekt második évada még mindig tart, 2017 első felében két produkció, Olasz Renátó és Horváth János Antal Kitagadottak című Schiller-átirata, illetve Pass Andrea Bebújós című darabja került bemutatásra (utóbbiról kritikaszemlénk itt található). A sort októberben Császi Ádám Templom, Vass Imre Standing Ground és Fekete Ádám A Jeditanács összeül című rendezése folytatja, majd Juhász András és Szenteczki Zita, illetve Mészáros Máté alkotása zárja az idei évet.
A tehetséges alkotók arcai már év eleje óta mosolyognak ránk a főváros különböző pontjairól, ősztől pedig kérdést is szegeznek hozzánk:
„Talán még nem ismerősek ezek a fiatal arcok a járókelőknek, de reméljük, hogy azok lesznek! A korábbi évekhez hasonlóan az idei pályázat is az önálló alkotói munkásságának első öt évében járó fiatal alkotókat és alkotói csoportokat kívánja támogatni. Fontosnak tartjuk a színházi előadástervek mellett a tánc, újcirkusz és összművészeti projektek felkarolását is.
Az elbírálásnál a pályaművek színvonala, művészeti értéke mellett a szempontok között szerepel majd a projektterv progresszivitása és társadalmi kérdésekre való érzékenysége. A már megvalósult staféta előadások mindegyike is egy-egy jól körülhatárolható társadalmi kérdésből, problémából indultak ki: hisszük, hogy a nézőkhöz egy jól irányzott kérdésfelvetésen vezet a legrövidebb út, hogy minden párbeszéd kérdéssel kezdődik” – mesélte Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Füge Produkció elnöke az új pályázati kiírás kapcsán
Arról, hogy miért érdemes a Stafétára pályázni, a korábbi nyertesek így nyilatkoznak:
„A Staféta tette lehetővé, hogy profi körülmények között tudtunk dolgozni.” (Boross Martin)
„A Staféta kapcsán azt éreztem, hogy mint művész, mint pályázat, komolyan vagyok véve.” (Dányi Viktória)
„Nagyon megtisztelő számomra, hogy ezt a bizalmat megkaptam, mert a téma az eléggé aktuális és bátor is.” (Rózsavölgyi Zsuzsa)
„Teljesen más műfajban kipróbálhattam magam.” (Pass Andrea)
Aki át szeretné venni tőlük a stafétát, október 6-ig jelentkezhet a pályázati kiírásra. A pályázat részletei itt olvashatóak.
(Forrás: Füge Produkció)
Kapcsolódó cikkek
A következő évadban is folytatódik a Staféta
A tavalyi pályázat nyertes