Három alkotó, illetve alkotópáros vehetett át külön elismerést az általuk létrehozott produkciókért. A díjazottak is elmondták a gondolataikat a pályázatról.
Budapest Főváros Önkormányzata a FÜGE Egyesület lebonyolításában 2015-ben indította útjára a Staféta pályázatot a tehetséggondozás és a független előadó-művészet támogatása érdekében. A projekt célja a fővárosi független színházi kezdeményezések támogatása oly módon, hogy az elmúlt években munkájukkal kitűnő, fiatal, pályakezdő színházi alkotók és alkotói csoportok számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Nagy Zsolt és Rába Roland a Kitagadottak előadásában (fotók forrása: FÜGE Produkció)
„A Stafétával duplán lehet nyerni” – kezdte köszöntőjét Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Füge Produkció elnöke a 2017-es Staféta Pályázat díjátadóján, hiszen amellett, hogy a Budapest Főváros Önkormányzata által útnak indított pályázat az elmúlt évben hét produkció létrejöttét is lehetővé tette, három előadás külön díjban is részesülhetett.
A Főváros a BVA Budapesti Városarculati Nonprofit Kft. szervezésében megvalósult Budapest a fiatal tehetségekért kezdeményezést olyan fiatalok támogatására hívta életre, akik a kreatív, innovatív gondolkodásukkal és egyedi hangvételükkel hiánypótlóak tudnak lenni Budapest kulturális életében. A különdíj a díjtárgy mellett, (150.000 Ft bruttó összegű) pénzjutalommal és a BVA által összeállított Budapest élménycsomaggal jár (Bubi bérlet, Rudas fürdőbelépő és állatkerti belépő). A Budapest a fiatal tehetségekért program különdíját Mészáros Máté vehette át a United Space of Ambivalence című táncelőadásáért, melyet a közönség az idei Sziget Fesztiválon is láthat.
A Fidelio Csoport által életre hívott Fidelio Fortissimo díjat Zappe László és Várhegyi András A halál kilovagolt Perzsiából című produkció alkotópárosának, Szenteczki Zitának és Juhász Andrásnak nyújtotta át. A díjazott előadás alkotócsapata egy exkluzív médiacsomagban részesült.
A Közönségdíjat magasan, a szavazatok hatvan százalékának a begyűjtésével Olasz Renátó és Horváth János Antal Kitagadottak című előadása nyerte. A közönségdíjat, melyet a Jurányi ház egyik alkotója, Cséffai Györgyi iparművész készített, a korábbi nyertes, Kálmán Eszter adta át az alkotócsapatnak.
Jankovics Péter A halál kilovagol Perzsiából előadásában
A nyertesek egy körkérdésre is válaszoltak:
Mészáros Máté: United Space of Ambivalence / Budapest a fiatal tehetségekért program különdíja
Mit jelent számodra ez az elismerés?
Mészáros Máté: Meglepődtem. Nem is tudtam, hogy bármiféle díj kiosztásra kerül. Azt jelenti, hogy a személyes hit mellé jó mindig egy külső megerősítés. A United Space of Ambivalence című előadásnál minden olyan szerencsésen összejött. Olyan jó alkotótársakkal dolgoztam együtt, hogy mindenféle díj nélkül is sikeresnek érzem ezt a próbafolyamatot és magát az előadást is.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodtál a próbafolyamatnak köszönhetően?
Jó volt olyan előadást csinálni, ami nyitott a nézők felé, és ennyire megtartja a koncentrációjukat. Úgyhogy a következő előadásoknál megpróbálom ezt megőrizni. Az előző munkáimban mindig volt egyfajta bezártsága az előadásnak, amit kívülről néztek a nézők, és a United Space of Ambivalence-ben tök jó volt megélni, hogy kinyitottuk a falakat. Átjárhatóságot tapasztaltam a kommunikációban, és az előadás struktúrájában is volt valamiféle nyitottság. Ez így mind összességében újdonság volt és pozitív élmény.
Ha azt mondom Staféta, azt mondod…
Hajrá!
United Space of Ambivalence
Szenteczki Zita és Juhász András: A halál kilovagolt Perzsiából / Fidelio Fortissimo-díj
Mit jelent számotokra ez az elismerés?
Szenteczki Zita: Egyrészt nagyon örülünk a szakmai elismerésnek, másrészt annak, hogy egy évig követik a munkáinkat. A sajtófigyelem mindenképpen nagy öröm. Mivel elég nehéz az előadás továbbjátszási sorsa, azon is gondolkodunk, hogyan tudnánk együttműködni az ügyben a Fidelióval. Jó érzés, hogy vannak szakmai támogatóink.
Juhász András: Sajnos egyelőre nem igazán tudjuk játszani az előadást. A legközelebbi időpont januárban van, ezért is fontos a sajtómegjelenés, hátha valaki felfigyel ránk és gyakrabban tudjuk játszani.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodtatok a próbafolyamatnak köszönhetően?
Szenteczki Zita: Még nem dolgoztunk együtt, de nagyon jó közösség alakult ki a próbafolyamat során.
Ha azt mondom Staféta, azt mondjátok…
Szenteczki Zita: Független alkotó közösség.
Horváth János Antal és Olasz Renátó: Kitagadottak / Közönségdíj
Mit jelent számotokra ez az elismerés?
Olasz Renátó: Először is a Staféta Pályázattól kaptunk egy olyan lehetőséget, hogy szabadon gondolkozzunk, és az, hogy ezt a nézők is elismerik, azt jelenti, hogy ma a szabad gondolkodásnak van létjogosultsága.
Horváth János Antal: Azt jelenti, hogy tudtunk élni a lehetőséggel. Jó érzés, hogy legitimálódik az a szabadság, amit a pályázat által kaptunk.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodtatok a próbafolyamatnak köszönhetően?
Olasz Renátó: Megtapasztaltuk, milyen nehéz helyzetben van az, aki ma Magyarországon függetlenként színházat próbál csinálni.
Ha azt mondom Staféta, azt mondjátok…
Horváth János Antal: Bizalom.
(Forrás: FÜGE Egyesület)
Kapcsolódó cikkek
Hét független alkotó 18 millió forintot kapott az idei Stafétán
A következő évadban is folytatódik a Staféta